Jak wybrać rozsuwane łyżwy dla dzieci - jakich wad unikać.

person Posted By: Marcin Duda

Rozsuwane łyży dla dzieci - test

Właśnie dostałem do ostrzenia cały karton najróżniejszych łyżew, głównie rozsuwanych łyżew dla dzieci. Obcowanie z nimi sprowokowało mnie do tego, co już od dawna tliło się w mojej głowie. Mianowicie do rozjaśnienia rodzicom tematu rozsuwanych łyżew dla dzieci. 

Regulowane łyżwy dla dzieci zdają się być dobrym pomysłem. Stopa dziecka rośnie, a łyżwy ze zmiennym rozmiarem mogą przez kilka lat rosnąć razem z dzieckiem, ratując nas rodziców przed kolejnymi wydatkami. Takich łyżew w sprzedaży są setki modeli. Nieduża część jest godna polecenia, na większości da się jeździć choć zdecydowanie nie ułatwiają nauki ale są i modele wręcz niebezpieczne, które mogą jedynie zrazić dzieci do jazdy na łyżwach w ogóle.

W tekście poniżej na przykładzie kilku modeli przedstawię wady konstrukcyjne występujące w łyżwach regulowanych. Oczywiście nie są to wszystkie problemy, które spotyka się w regulowanych łyżwach dla dzieci ale identyfikacja tych które wymienię w jakimś modelu pozwoli Wam szybko wyeliminować go z grona kandydatów do zakupu. Na końcu znajdziecie podsumowanie z wypunktowanymi cechami pożądanymi i tym czego unikać przy wyborze łyżew regulowanych.

Jedna najważniejsza rzecz którą zawsze powtarzam i powtórzę po raz kolejny. Jazda na łyżwach (i rolkach również) to bardzo specyficzny sport, na którego uprawianie ogromny wpływ ma sprzęt na którym się jeździ. Niestety w sprzedaży jest dostępna ogromna ilość łyżew, które mimo że fajnie wyglądają, nie nadają się do jazdy. Pisząc to w pełni biorę odpowiedzialność za swoje słowa. Na części z łyżew które poniżej wkleję nie byłby w stanie jeździć nawet dobrze jeżdżący dorosły łyżwiarz (nie walcząc o życie), jak zatem ma się na nich nauczyć jeździć dziecko?! 

Jeśli założycie dziecku łyżwy na których "nie da się jeździć" ono nie zidentyfikuje problemu z łyżwami, po prostu nie będzie chciało jeździć. KROPKA. I w tym momencie większości rodziców wydaje się że dziecko ma słomiany zapał, że łyżwiarstwo to nie sport dla niego itp.

Po tym moralizowaniu przejdźmy do sedna.

1. Model Referencyjny - temu podobnych łyżew szukajcie

Jako pierwsze wrzucam zdjęcie modelu referencyjnego Bladerunner Micro Ice, wcześniej występował też jako Rollerblade Comet Ice. To dokładnie ta sama konstrukcja ze zmienionymi drobnymi szczegółami i szatą graficzną.

Dziecięce łyżwy rozsuwane Bladerunner Micro Ice

Użyłem go jako wyznacznika dobrych łyżew regulowanych ponieważ: od dawna mamy go w sprzedaży, polecamy  Klientom i zawsze mamy pozytywny feedback. Został przetestowany we współpracujących z nami szkółkach nauki jazdy na łyżwach i osobiście testowałem go na swoich dzieciach. PS Żadne dziecko nie ucierpiało podczas testów ;) Te łyżwy mają stabilną płozę o odpowiedniej długości niezależnie od ustawionego rozmiaru, wystarczająco wysoką cholewkę która stabilizuje staw skokowy, zwartą konstrukcję trzymającą stopę i zapięcia z blokadą niepozwalającą na niekontrolowane odpięcie. Są też odpowiednio sztywne.

Oczywiście nie jest to jedyny godny polecenia model, bardzo dobre są również np. łyżwy SoftTec Vibe i zapewne jeszcze kilka modeli by się znalazło ale tu akurat piszę o wadach, a powyższy przykład dobrych łyżew ma służyć do celów porównawczych.

2. HY Skate - jak na szczudłach

Dziecięce łyżwy regulowane HY Skates

Pierwsze co rzuca się w oczy patrząc na te łyży to dziwna proporcja wynikająca z bardzo wysokiej płozy. Czym wyżej spód stopy znajduje się od lodu tym trudniej jest utrzymać równowagę i każdy milimetr ma tu znaczenie. W łyżwach HY Skate środek ciężkości jest ekstremalnie wysoko jak na tak małe łyżwy. Choć w tym przypadku wykonanie całych łyżew oceniam bardzo dobrze, konstrukcja jest sztywna, użyte zostały dobre materiały, to ich wysokość może przysporzyć młodemu użytkownikowi sporo problemów ze stabilnością podczas nauki.

3. Crivit sport -  problemy przy ostrzeniu

Dziecięce łyżwy regulowane Crivit sport

Kolejne łyżwy rozsuwane na stole, to Lidlowa marka Crivit Sport. Na pierwszy rzut oka wydają się całkiem sensowne, płoza odpowiednio długa z wypłaszczeniem w środkowej części dającym stabilność, blokada zapięcia, trochę zbyt miękkie ale jeszcze nie jest z tym najgorzej. Ich pierwszym problemem jest zbyt niska cholewka nie dająca odpowiedniego wsparcia szczególnie przy ustawionych większych rozmiarach. Drugi feler który nie przekłada się bezpośrednio na jazdę jest szczegółem, który zauważą tylko osoby zajmujące się ostrzeniem łyżew. Jeśli spojrzymy na płozy w łyżwach większości markowych producentów, w środkowej części stopy między butem, a płozą jest otwór, trochę wolnej przestrzeni. Absolutnie nie ma to wpływu na jazdę jednak w to właśnie miejsce w dużej części maszyn do ostrzenia wchodzi uchwyt imadła do którego mocowane są łyżwy podczas ostrzenia. Brak wystarczającej  przestrzeni w tym miejscu sprawia że w części mniejszych punktów ostrzących, tych łyżew nie naostrzycie lub co "odważniejsi" szlifierze naostrzą je "z ręki", a wtedy jakość ostrzenia jest ... właściwie to jej nie ma. Jeśli ktoś sobie nie zdaje sprawy, powiem tylko że odpowiednie ostrzenie łyżew dla komfortu jazdy jest niewiele mniej ważne jak jakość samych łyżew.

4. Crivit sport odsłona druga - sprzedawanie takich łyżew powinno być karalne!

Dziecięce łyżwy rozsuwane Crivit sport

Druga odsłona marki Crivit sport, to absolutna porażka. Cholewka znacznie zbyt niska aby utrzymać stabilność stawu skokowego. But tak obszerny, że stopa bez kontroli lata wewnątrz. Brak blokady zapięcia. Dopełnieniem wszystkiego i jednocześnie największym problemem jest znacznie za krótka płoza która po rozsunięciu łyżew do największego rozmiaru kończy się około 3cm przed czubkiem buta. Jazda na takich łyżwach to ciągła walka aby nie polecieć na twarz. 

5. Tempish Verso - wańka-wstańka z ząbkami

Dziecięce łyżwy rozsuwane Tempish Verso

Tempish Verso to model łyżew rozsuwanych którego nie miałem akurat pod ręką ale który zapamiętałem jako jeden z bardziej utrudniających jazdę. Zatem ściągnąłem jego zdjęcie z Internetów i już śpieszę z informacją co takiego ma do zaproponowania. Po pierwsze nigdy nie przestanie mnie dziwić po co producenci na płozach łyżew rekreacyjnych umieszczają ząbki. Po co?! Ktoś jest mi to w stanie wyjaśnić?  Jest to element który jedynie przeszkadza i przy braku stabilności na początku przygody z łyżwiarstwem powoduje ciągłe potykanie się.  Jednak w modelu Tempish Verso największy mankament to krzywizna płozy. W środkowej jej części nie ma ani odrobiny wypłaszczenia które dawało by  dziecku stabilność. Dziecko na takich łyżwach będzie się na nich zachowywało jak PRL'owska zabawka wańka-wstańka kołysząc się ciągle w tył i przód, co raz to przewracając i wstając. Widziałem, wiem.

Podsumowanie

Wiecie już czego unikać w przypadku łyżew dla dzieci ze zmiennym rozmiarem. Na przedstawionych wyżej przykładach możecie zobaczyć jak te wady konstrukcyjne wyglądają, a poniżej jeszcze wypunktuję jakie cechy powinny, a jakich nie powinny mieć dobre łyżwy regulowane. Jednak jeśli chcecie wybrać dobry sprzęt dla swoich dzieci najlepiej jest kupować sprawdzone modele, a o radę pytać ludzi którzy uczą z w szkółkach, klubach i mają pogląd jak dzieciaki radzą sobie z jazdą na różnych modelach. 

Cechy jakie powinny mieć dobre łyżwy rozsuwane:

- sztywną cholewkę w okolicy kostki (jeśli z łatwością możecie ścisnąć cholewkę w okolicach kostki dłonią to taka łyżwa nie nadaje się do jazdy)

- cholewka powinna być na tyle wysoka aby dziecko nawet chcąc wykrzywić staw skokowy na zewnątrz lub do środka miało z tym problem - płoza w łyżwach regulowanych powinna po rozsunięciu łyżew na największy rozmiar wystawać przed czubek buta

- płoza musi mieć na środku wypłaszczenie które pozwoli dziecku złapać stabilność, czym bardziej płaska płoza w środkowej części tym łatwiejsze będą początki nauki, a mocno zakrzywiona płoza może całkowicie uniemożliwić jazdę

- płoza nie powinna posiadać ząbków

- dobrze by było aby klamry posiadały blokadę przed niekontrolowanym odpięciem

- dobrze by było aby w środkowej części między płozą a butem znajdował się otwór który pozwoli na swobodne zainstalowanie w imadle do ostrzenia łyżew to zwiększy ilość punktów w których takie łyżwy będzie można naostrzyć

Trzy ostatnie punkty nie są konieczne ale z doświadczenia mogę powiedzieć że ułatwią życie Wam i waszym dzieciom :)

Comments

No comment at this time!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień